AVILIAI

R. Bukausko bitininkavimo technologija
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai: Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius: 1
Bitininkavimo stažas: 50
Bičių rasė: Karnika
Pranešimai: 2986
Užsiregistravo: 2008 Gru 18 , 15:42

Re: AVILIAI

2010 Vas 08 , 19:05

Pabandysiu traniškai paaiškinti, kodėl sumąsčiau platinti rėmelį.
Kad tokio pločio rėmeliai ir dar platesni net iki 45mm. buvo naudojami meduvėse jau žiloje senovėje, kol dar bitės gyveno laukinėje gamtoje drevėse, teko įsitikinti ne kartą, atidžiai stebint korių išsidėstymą, plotį , aukštį ir ilgį, atidarius Latvijos senose sodybose augančių senų šimtamečių Liepų dreves. Kad dar kartą įsitikinti, tokių „drevių“ buvau pasidaręs ir pats. Mūsų senuoliai, po rėmo atsiradimo, nukopijavo šitą „madą“ iš bičių ir meduvėse talpino taip pat 40-42mm pločio korius ir juos vadino bitininko „aukso fondu“ Man knietėjo išsiaiškinti, o kaip bitės tą korį tokį padaro, jei vos tik parlėkusios į drevę ir pradėjusios siūti korius, pirmiausia jame augina perus. Kruopščiai viską išanalizavęs, išmatavęs, iščiupinėjęs supratau, kad jos korius , kuriuose iš pat pradžių augina perus siuva nuo 37 iki 42mm. atstumais vienus nuo kitų ir tik vėliau išėjus perams ir į juos pildamos medų pailgina tas akutes iki 40-45mm. Natūraliai gamtoje vaizdelis yra toks.
Toliau tik mąstymo pagalba pradėjau dėlioti loginius faktus, ir gavosi, kad žiemos metu natūralus bičių šeimos klubas nueina žiemoti ant sausų po medumi esančiais koriais , kurių atstumai tarp korių, kuriuose buvo perai yra net du kartus didesni, kaip tarp korių užpildytais medumi. Mąsčiau toliau ir supratau, kad į tokį didesnį tarpą telpa daug daugiau bičių, kad žiemos kamuolį jos galį sudaryti žymiai kompaktiškesnį, arba liaudiškai šnekant, gerokai mažesnį, negu tarp standartinių korių. Viršus tokio žiemos kamuolio remiasi į plačius , medumi užpildytus korius, kaip į sieną ir laike žiemos bičių kamuoliui pajudėti paskui sunaudojamą maistą reikia tik apie 5-8cm. Ventiliacija žemiau medaus, dėka didesnių tarpų tarp korių irgi daug geresnė. Vasara analogiškai tas pats, nes perai vieni nuo kitų yra didesniu atstumu ir lauke esant oro temperatūrai apie 25 ta ventiliacija yra taip pat svarbi. Kriščiūnas savo knygoje berods irgi rašė, kad tiek vasarą , tiek ir žiemą yra geriau, kad lizdo koriai stovi rečiau, negu gaunasi suglaudus standartinius. Kai pradėjau bitininkauti, kažkoks Pupinas gamino kolūkinius su mediniais skirtukais, tai tie irgi buvo dvejų padėčių- vienu šonu platesni, kitu siauresni. Gal metus su tai skirtukai pailginęs dienos darbus, išmečiau juos į šiukšlių dėžę ir vietoje jų, uždėjau permatomą plastmasinę plėvelę.
Kaip šiandien prisimenu, kai per vieną respublikinį seminarą gerbiamam seminaro vadovui A.Laurenčikui pasakiau apie tokį savo sprendimą, jis ilgai kraipė galvą ir garsiai abejojo ar neišmirs ir neuždus ar nuo drėgmės pertekliaus nežus mano bitės. Paskui koridoriuje dar man vienam patarė, kad apie tokius eksperimentus garsiai nešnekėčiau, nes jei žus bitės, o tai bus dėl mano prasimanymu, tai aš smarkiai galiu nukentėti materialiai. Bet taip neįvyko, o po kelėtos metų šį nusižengimą jau kartojo ir daugiau kolūkio bitininkų.
Tikrumoje avilių rėmai turi būti ne tik trumpesni, bet ir platesni. Gaila, kad protas prasiblaivė tik po 30 metų bitininkavimo. Matomai dėl tokio vėlavimo kalčiausias bus brendžiukas. Dabar jau penki metai, kaip bitininkauju pagal pačių bičių sukonstruotus rėmus ir kol kas viskas yra taip, kaip, būdamas blaivas , ir sumąsčiau.
Paskutinį kartą redagavo TRANAS 2010 Vas 16 , 23:12, redaguota 1 kartą(us).
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai: Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius: 1
Bitininkavimo stažas: 50
Bičių rasė: Karnika
Pranešimai: 2986
Užsiregistravo: 2008 Gru 18 , 15:42

Re: AVILIAI

2010 Vas 08 , 22:13

Besidomintiems paplatintu rėmu noriu atkreipti dėmesi, kad tokie rėmai visą savo efektyvumą parodo tik bitininkaujant aukštais, gulsčiajam aviliui, jie jau nelabai, nes pavasario vystymosi laikotarpyje, apie du mėnesiua tie padidinti tarpai tų teigiamybių nebeturės. Dar puse knygos galėtų parašyti, apie rėmus su ištisiniais peteliais, kuriuos suglaudus, gaunasi labai daug privalumų ir žiemą ir vasarą, bet apie tai niekas net neklausia, o jei ir klausia, tai tik norėdami išgirsti ką nors neigiamo.
Visai nesistebiu , nes paprastai taip jau būna, kad kiekviena gera nauja idėja pirmame jos paskelbimo etape yra kategoriškai atmetama, po to iš jos šaiposi, o trečiame etape jau laikoma savaime suprantama ir visiems priimtina. Vargas tam kam kilo nauja gera idėją, nes ta buvusi iš pradžiu nepriimtina, o dabar tapusi savaime suprantama, jokiu būdu nenori įsileisti naujos. Toks jau yra žmogiškos mąstysenos natūralus evoliucinis vystymosi kelias ir dėl to dažniausiai gerų idėjų autoriai savo pripažinimo ir iškeltų idėjų įgyvendinimo susilaukia tik po mirties.
Gal per skambiai čia pasakiau, šito rėmelio paplatinimą ar sutrumpinimą nelaikau jokia nauja idėja, tai tik iš naujo atrastas pamirštas senas.
Paskutinį kartą redagavo TRANAS 2010 Vas 16 , 23:19, redaguota 1 kartą(us).
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai: Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius: 1
Bitininkavimo stažas: 50
Bičių rasė: Karnika
Pranešimai: 2986
Užsiregistravo: 2008 Gru 18 , 15:42

Re: AVILIAI

2010 Vas 16 , 13:16

AUKŠTAS
Aukštas turėtų būti kiek tvirtesnis, kad iš 1,5m. aukščio, tuščią metant kampu ant grindų , kuriuos uždengtos 2cm. storio kilimu- NESUDUŽTU.
Aukštas turėtų būti 2-3mm žemesnis. Suprantu, kad gamintojas padarė aukštesnį todėl, kad polistirolas traukiasi, bet gamybinėmis sąlygomis visada tarp aukštų papuola tai kokia bitė, tai vaško ar pikio mažų gabalėlių, dėl ko projektinis atstumas apie 2mm ir taip padidėja. Dabar tarp aukštų esanti poraminė ertmė yra 11mm. ir dėl minėtų sąlygų, kad ir polistirolui susitraukus, ji vis vien išliks tokia pati. Prie šių išmatavimų, bitės aukštus užsiūs vašku.
Aukštų išoriniai viršutiniai kantai turėtų būti, pradedant nuo 10mm iš vidaus ir einant žemėjančiai iki 5mm., su nuolydžių. Bitininkaujant lauko sąlygomis, tai iki minimumo turėtų sumažinti galimybę į tarprėminę ertmę patekti vandeniui, kuris šaldamas plėsis ir atplėšdamas aukštus vieną nuo kito, padarys šilumai pralaidžius plyšius. Tuose plyšiuose ir be vandens patekimo iš išorės, dėl šilumos patekimo iš vidaus gausis kondensatas ir atšalimo laikotarpiais dehermetizuos avilį.
Dėl pervežimo stabilumo ir dėl aukštų tikslaus uždėjimo palengvinimo sujungimo paviršiaus žingsnelis galėtų būti dvigubai didesnis, kaip yra dabar.
Jūs neturite teisės peržiūrėti failų, kurie yra prikabinti prie šio pranešimo.
Vartotojo avataras
vaidis
Patyręs narys
Aviliai: dadano ir ruto
Bičių šeimų skaičius: 13
Bitininkavimo stažas: 8
Bičių rasė: karnika
Pranešimai: 105
Užsiregistravo: 2009 Bir 09 , 19:58

Re: AVILIAI

2010 Vas 21 , 23:23

korpusas.jpg
Jūs neturite teisės peržiūrėti failų, kurie yra prikabinti prie šio pranešimo.
Vartotojo avataras
vaidis
Patyręs narys
Aviliai: dadano ir ruto
Bičių šeimų skaičius: 13
Bitininkavimo stažas: 8
Bičių rasė: karnika
Pranešimai: 105
Užsiregistravo: 2009 Bir 09 , 19:58

Re: AVILIAI

2010 Vas 22 , 22:03

2.jpg
ventiliacinis aukštas.jpg
Jūs neturite teisės peržiūrėti failų, kurie yra prikabinti prie šio pranešimo.
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai: Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius: 1
Bitininkavimo stažas: 50
Bičių rasė: Karnika
Pranešimai: 2986
Užsiregistravo: 2008 Gru 18 , 15:42

Re: AVILIAI

2010 Vas 23 , 21:35

Daugiaaukščio avilio T-18 rėmelis, pirmiausia ypatingas tuo, kad yra nestandartinis. Už standartiniu laikyti priimtu Dadano avilio rėmelį, jis yra trumpesnis ir platesnis. Įvairių šalių akylesni bitininkai, pastebėjo, kad Dadano rėmai, neatitinka bičių biologinio instinkto, nes bitės ant jų formuodamos žiemos kamuolį, palieka apie ketvirtadalį rėmo neaptūpta. Kad bitėms pavasariais pradėtų sėkmingai vystytis ir pasiektų pilną biologinį pajėgumą, kol gamtoje pradės žydėti pirmieji medingi augalai, pakanka, kad peržiemotų apie 2-3 kg bičių, kuriuos aptūpia tik 6-8 korius. Jeigu pamatuotumėme aštuonių standartinių rėmų , kuriuos bitės aptupia plotį, rastumėme, kad tai sudaro tik apie 300mm.
Mano siūlomo rėmo T-18 ilgis yra 365mm. Mažinant rėmą iki 300mm. gautųsi labai nepatogus bitininkui jame prižiūrėti bites, kamino tipo avilys. Kiek dar per ilgo rėmo nepatogumus, galima kompensuoti darant aukštus iš šilumai nelaidžių medžiagų, kad bitėms nereiktų žiemos kamuolį sudaryti labai „suspaustą" ir platinant rėmus iki 40mm. Tokie rėmai, jei lizde savo peteliais yra suglaudžiami, tai faktiškai bičių lizdą mažina dar 40mm, kas jau beveik visiškai ir atitinką bičių biologinį instinktą.
Kadangi rėmelio aukštis bičių biologiniam instinktui didelės įtakos nedaro, tai pasirinkdami jo aukštį labai „derinti“ su bitėmis neprivalome. Aukšti pasirenkame tokį, kad būtų lengva aptarnauti bites, mechanizuoti darbus ir, kad žiemojančioms bitėms susidarytų apie 40-60cm aukščio žiemos lizdas su 1-2 perėjimais tarp aukštų.
Kiekvienas bitininkas pats sau darydamas avilius su patrumpintu rėmų, rėmelių aukštį pasirenka savo nuožiūra. Aišku, tas nėra gerai, kad pas kiekvieną bitininką skirtingų išmatavimų rėmeliai, bet čia tik laiko klausimas. Kai tik atsiras rimtas avilių gamintojas, tai kokių išmatavimo rėmelius ir aukštus gamins tokie palengva ir taps antru standartu. Kad tokių avilių gamybą paleisti dideliu mastu ir dar pilnai sukomplektuotus, trukdo dvi priežastys: pirma- trūkumas investicinių lėšų, o antra- dar mažas šitokių avilių pareikalavimas.
Šiuo metu, kiek žinau, Lietuvoje jau yra gaminami daugiaaukščiai "T" tipo aviliai su trijų skirtingu aukščių rėmais. Šiauliuose , T-18 , T-30 ir vienas bitininkas Vilniaus rajone , kol kas gaminasi tik dėl savęs T- 19. Raidė „T“ reiškia, kad rėmas trumpas, kiti supranta, kaip "Trano" rėmas, nes aš labiausiai šį patrumpintą rėmą stengiuosi populiarinti ir tikriausiai pirmas Lietuvoje, jau prieš 27 metus, pradėjo naudoti. Skaičiai einantys po raidės "T" rodo rėmelio aukštį.
Jūs neturite teisės peržiūrėti failų, kurie yra prikabinti prie šio pranešimo.
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai: Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius: 1
Bitininkavimo stažas: 50
Bičių rasė: Karnika
Pranešimai: 2986
Užsiregistravo: 2008 Gru 18 , 15:42

Re: AVILIAI

2010 Kov 12 , 10:40

Aviliams T-18 rekomenduojamos penėtuvės.
Jūs neturite teisės peržiūrėti failų, kurie yra prikabinti prie šio pranešimo.
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai: Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius: 1
Bitininkavimo stažas: 50
Bičių rasė: Karnika
Pranešimai: 2986
Užsiregistravo: 2008 Gru 18 , 15:42

Re: AVILIAI

2010 Kov 23 , 08:18

Albertai, daniško aukšto išmatavimai yra 388x340x288, o sienelių storis 40mm.
Tarpas tarp rėmo ir aukšto vidinės dalies 8-10mm, kaip ir visame pasaulyje.
Dešinėjeviršuje, su vaškuole- daniškas rėmelis, o kairėje T-18.
Jūs neturite teisės peržiūrėti failų, kurie yra prikabinti prie šio pranešimo.
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai: Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius: 1
Bitininkavimo stažas: 50
Bičių rasė: Karnika
Pranešimai: 2986
Užsiregistravo: 2008 Gru 18 , 15:42

Re: AVILIAI

2010 Bal 05 , 23:19

Vytautasptn rašė:Noriu paklausti kaip tvirtinate vaškuolę t-18 rėme. Perpjovus standartinę vaškuolę pusiau turime 13cm. aukščio dvi vaškuoles. Rėmas T-18 šviesoje 16cm. Viršutinė vielutė 2cm. nuo viršaus. Jei lydyti vaškuole rėmo viršuje tai apačioje liks 3 cm. laisvo ploto kuriame bitės pasius tranines akutes.
Vaškuoles pagamina tiksliai pagal T-18 išmatavimus. Standartiniu seniai nebesu matęs. Lydau vaškuoles priglausdamas prie apatinės rėmo dalies, nes prie viršaus bitės daug greičiau pritvirtina, o akeles jei ir pasiuva blogas, juose perų vis vien neaugina, o medui bet kokios tinka. Vaškuolių deformacijos niekada nepastebėjau, atvirkščiai, visada rėmą iki pat apačios pasiūna kokybiškai ir tik bitinėmis akutėmis. :ok:
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai: Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius: 1
Bitininkavimo stažas: 50
Bičių rasė: Karnika
Pranešimai: 2986
Užsiregistravo: 2008 Gru 18 , 15:42

Re: AVILIAI

2010 Bal 06 , 17:59

vinipux rašė:chmmmm....tikrai alternatyvi R.Bukausko bitinkavimo technologija....nors kita vertus, mes namą statėm pradėdami nuo stogo--Tranas gi nuo pamatų,ty. tvirtina "sieną" prie apačios. ;)
Čia nėra jokios alternatyvos, nes bitės vadovaujasi instinktais ,o tranas turintis mąstymo organą, skirtingai nei darbininkės bitės, stengiasi tuo pasinaudoti.
Bitės, skirtingai nei žmonės, savo namą visada pradeda statyti iš viršaus į apačią. Siūna korį ne būtinai tiek kiek leidžia rėmas, bet tiek kiek iš lauko parneša nektaro. Kam daugiau siūti, jei nėra ko pilti, "mąsto" jos. Ir jei tranas įdeda plokštelę, kuri nėra pritvirtinta prie viršaus, kaip pagal bites turėtų būti, jos kiek įmanydamos stengiasi, net ir nesant medunešio, tą "klaidą" ištaisyti ir plokštelę pritvirtinti prie viršaus, "kad nenukristu". Štai ir visa "alternatyva".
Bitės yra "įpratusios" taisyti visas bitininko klaidas, nes jei to nedarytų, seniai jau būtų išmirusios.
Satka
Patyręs narys
Aviliai: T-19 daugiaaukščiai
Bičių šeimų skaičius: 31
Bitininkavimo stažas: 16
Pranešimai: 358
Užsiregistravo: 2009 Bir 03 , 09:19

Re: AVILIAI

2010 Lie 08 , 00:15

Papildomi graižtai ( gal geriau išoriniai žiedai) tai papildomos sanaudos, bet nauda didžiulė. Tai matosi
karštom ir kitom nepalankaus oro dienom. Labai pagerėja mikroklimatas aviliuose, papildomi sandėliai
įvairiems bitininkavimo reikmenims, .....pasiteisina su kaupu.
Satka
Patyręs narys
Aviliai: T-19 daugiaaukščiai
Bičių šeimų skaičius: 31
Bitininkavimo stažas: 16
Pranešimai: 358
Užsiregistravo: 2009 Bir 03 , 09:19

Re: AVILIAI

2010 Lie 10 , 00:19

Tranas ir Vaidis bei Med pakankamai suprantamai aprašė ir pavaizdavo T-18 (arba T-19) avilių konstrukciją.
Ypač paprasta Trano aprašyta avilio T-18 gamyba iš medienos. Vaidis manau darė labiau sunkesnius avilius.
Forume jaučiasi neįvertinimas T-18 avilio išorinio graižo. Todėl tiek Med , tiek Vaidis pasirinko sudėtingesnės konstrukcijos avilių korpusėlius . Med akcentavo ,,buterbrodų" pranašumą, o Vaidis pastorino
korpusėlių sieneles (gavosi didesnis svoris). Panašiai klaidžiojau ir aš . Dariau ,,buterbrodus" su 37mm
sienelėmis plius 15mm išorinius graižus. Dabar supratau, kad reikėjo tik nueiti Trano patirties nurodytu
keliu. Gaminti iš colinių ( 25mm) lentų korpusėlius ir iš 15-16mm storio lentelių išorinius graižus. Gamyba nesudėtinga ir greita. Problema (finansinė)- gauti plačių lentų 200-210mm. Na ir dugnas kiek sudėtingesnis.
Sudėtingumo esmę nusakė bičiulis Audrunas- tas ne avilys kuris neturi tinklinio porėmio.
Satka
Patyręs narys
Aviliai: T-19 daugiaaukščiai
Bičių šeimų skaičius: 31
Bitininkavimo stažas: 16
Pranešimai: 358
Užsiregistravo: 2009 Bir 03 , 09:19

Re: AVILIAI

2010 Lie 11 , 22:55

Tranas labai gerai forume, įvairiose temose yra aprašęs stogo konstrukciją. Stogo išgaubimas padeda išvengti įlinkimo, kuris atsiranda dažnai plokščiame stoge kai jį prispaudi kažkokiu svormeniu ( akmuo,
plyta, .....). įdubime susilaiko vanduo kas paapartina koroziją ir kitus nepageidaujamus procesus.
Vartotojo avataras
zilvasss
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai: daugiaaukščiai, 8 ir 10 rėmų
Bičių šeimų skaičius: 100
Bitininkavimo stažas: 25
Bičių rasė: bakfastas
Pranešimai: 4992
Užsiregistravo: 2009 Sau 25 , 16:06

Re: AVILIAI

2010 Rgp 01 , 21:50

Svečiavausi bičiulio Satkos bityne.Buvo įdomu!Jis susidomėjęs T-18 pradėjo gamint ir bitinikaut juose.Kaip sekasi papasakos pats, tik paklauskit.
Jūs neturite teisės peržiūrėti failų, kurie yra prikabinti prie šio pranešimo.
tinginiai progreso variklis
Satka
Patyręs narys
Aviliai: T-19 daugiaaukščiai
Bičių šeimų skaičius: 31
Bitininkavimo stažas: 16
Pranešimai: 358
Užsiregistravo: 2009 Bir 03 , 09:19

Re: AVILIAI

2010 Rgp 29 , 21:27

Džiugu vėl skaityti Trano eilutes. Atrodo net forumas pagyvėjo. Naujos temos .
Malonus Trano atsiliepimas apie mano dar tik gimstantį bityną. Bičiulis Zilvasas puikus fotografas. Turiu prisipažinti, kad iš jo sulaukiau daug pastabų. Dar teks daug ką tobulinti. Silpniausios vietos: penėtuvė, dugnas, korpusėlių stogas, ....selekcija,.....
Kaip ir daugelis pradžių manoji nebuvo lengva. Nemažai sunkumų sukūriau pats. Buvau neatidus Trano aiškinimams. Nepasitenkinau 25 mm storio korpusėlių sienelėmis ir jas pastorinau iki 37 mm (MPP-30 mm polistirolas-MPP; arba 14mm medis-20mm polistirolas-MPP) taip labai apsisunkinau korpusėlių gamybą. Sekanti klaida-pavasarį pavėluotas T-19 korpusėlių uždėjimas ant 10 rėmų Dadano lizdo. Buvo pakankamai šilta, deguonies pakankamai per laką, ir motinėlės nėjo į viršų, t.y., į T-19. Šeimos sparčiai stiprėjo ir, esant suspaustam lizdui, pradėjo spiesti. Laimei visus spiečius surinkau ir sėkmingai patalpinau į T-19 ant plokštelių. Palaukęs 6-7 dienas, kai išspietusiose šeimose išsirito perai, o kiti buvo uždengti, bites nukračiau į kitus T-19. Ten patalpinau po 2 korius su medum iš ant Dadanų uždėtų T-19 korpusėlių (o jie buvo pilni). Dadaninius korius su dalimi likusių perų dėjau į viena Dadaną su nestipria šeima. Čia atsirado dar viena, nenumatyta kliūtis. Kelios išspietusios šeimos, negavusios korių su medumi, nepasitenkino vien plokštelėmis ir persikėlė į jau apsigyvenusias T-19 šeimas. Jokios nesantaikos nepastebėjau. Supratau, kad reikia pasiūtų korių ir maisto. Puoliau dadaninius korius perdirbti į T-19. Bandžiau ir Trano patarimą panaudoti - T-19 korius su plokštelėmis talpinau į Dadano lizdą. Netenkino siūvimo greitis.
Išvada –prieš perkeliant šeimas reikia pasiruošti pasiūtų korių. Paskutinio Dadano dengtus perus tiesiog supjausčiau gabalais ir sudėjau sugautiems mažiems spiečiams ( 4 savi ir 8 ,,svečiai“) į T-19 korpusėlius . Perkeltas išspietusias šeimas ir spiečius maitinau sirupu ir laisčiau Bee Vital. Taip baigėsi persikėlimas į T-19.
Satka
Patyręs narys
Aviliai: T-19 daugiaaukščiai
Bičių šeimų skaičius: 31
Bitininkavimo stažas: 16
Pranešimai: 358
Užsiregistravo: 2009 Bir 03 , 09:19

Re: AVILIAI

2010 Rgp 29 , 21:29

Šalia minėtų nesėkmių, klaidelių, žymiai daugiau buvo malonumo. Korpusėliai lengvi su jaunom šeimom nesunkiai pakeliami, o tas labai palengvina transportavimą. Mažas šeimeles parsigabendavau į sodybą, o sustiprėjusias gabendavau į pamiškę. Ten dalį jų ir sujungdavau. Kas labai buvo paprasta. Korpusėlis ant korpusėlio ir viskas (kamparu vienodinau kvapus). Prasidėjus kaitrai jau daliai šeimų uždėjau išorinius graižus. Kuo toliau tuo labiau žaviuosi šiuo avilio elementu. Taip, gamybos papildomi kaštai, bet nauda didžiulė. Bitėms labai patinka tas oro tarpas tarp korpusėlių ir graižo žiedų. Ten jų pastoviai nemažai būna, ypač per kaitrą. Per Žolines nuėmiau medaus korpusėlius. Palikau šeimas ant 2 korpusėlių, kelioms teko palikti ir 3. Pilni perų. Baigiu maitinimą cukrumi. Pradžioje po 8kg. Vėliau planuoju pirkti inverto. Pusei šeimų pakabinau gabono juosteles. Pirmadienį pakabinsiu ir likusioms. Už paaiškinimus esu dėkingas Tranui, Zilvasui, Med ir kitiems forumo bičiuliams. Džiaugiuosi savo pokyčiais, kuriuos įtakojo forumas. Atskirai Sergijui ačiu už geros nuotaikos palaikymą
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai: Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius: 1
Bitininkavimo stažas: 50
Bičių rasė: Karnika
Pranešimai: 2986
Užsiregistravo: 2008 Gru 18 , 15:42

Re: AVILIAI

2010 Rgp 30 , 19:33

:think: :think: :think: Satka, iš Tavęs pirmo išgirstu teigiamą atsiliepimą apie daugiaaukštį avilį su žiedais. Neigiamų kol kas nėra nei vieno. Taip yra tikriausiai todėl, kad dar labai mažai kas su tokiais aviliais bitininkauja?
Žadėjau rašyti Satkai vienam į asmeninę žinutę, bet pamaniau, kad gal bus įdomu ir kitiems sužinoti, kodėl sumąsčiau tokį avilio „apžiedavimo“ variantą.
Kai sumąsčiau įsisteigti savo bityną su sutrumpinto rėmo daugiaaukščiais aviliais buvo brandaus socializmo klestėjimo laikai. Jaunimui galiu apibudinti tą laikotarpį taip: išvažiuoti į užsienį pasižiūrėti kaip bitininkauja kitų šalių bitininkai šansu jokių, nes buvau tremtinių palikuonis. Medžiagų avilio gamybai išskyrus medį ir cementą su plytomis beveik jokių, o ir tiems patiems reikėjo gauti paskyrą. Tai „pasirinkau“ medį. Tikriausiai šiais laikais, kai yra visokių medžiagų pasirinkimas ir galima daryti arba polistirolinius arba „buterbrodus“ apie avilių "žiedavimą" nepagalvočiau.
Kita priežastis, nukreipusi mano mintį pasigaminti žiedus, buvo Lavių bitininkai, kurie dadanams paaukštinti jau seniai naudoja žiedus- kiek magazinų deda, tiek ir žiedų mauna.
Šitaip, pirmiausia mano galvoje, „gimė“ avilys su patrumpintu rėmu ir su žiedais. Manydamas, kad su tais žiedais bus daug „zabovos“ iš karto pasigaminau ir 15 bitidžių, kur žiedus atstoja bitidės sienos ir galima bitininkauti tiesiog aukštais be jokių žiedų. Kodėl sumąsčiau trumpinti rėmą – jau esu rašęs.
Ilgametė patirtis parodė, kad tie žiedai velniškai pasiteisino praktiškai. Pirmiausia susidaro geras komfortas bičių šeimai: nei saulė kaitina, nei lietus aukštų šlapina, nei vėjas gairina, avilio aukštų nereikia niekuo nei dažyti, nei impregnuoti, nesidėvi, net po 25 metų bitininkavimo dar tebėra kaip pagaminti prieš penkis metus. Tarpmkitko, šių avilių nemėgsta ir kiaunės, kodėl?- pamąstykit patys. Pervežant, per karščius, prieš spietimą- bitės turi kur išeiti ir netrukdo dirbti pasilikusioms lizde, be to atrodo, kad mažiau ir spiečia, negu bitininkaujant vien aukštais. Apžiūrint bites ant šalia padėtų žiedų galima išsidėlioti aukštus su bitėmis netraiškant bičių, medų imant taip pat. Tas darbas, prižiūrint bites, sumauti ir nuimti žiedus, atsiperka visokeriopai ir ne vien tik per bičių gyvenimo sąlygų pagerinimą.
Tas oro tarpas tarp žiedo ir aukšto labai stabilizuoja temperatūros svyravimus lizde lygiai taip pat, kaip prie įėjimo į gyvenamą namą pristatyta veranda.
Apie tų žiedų privalomus niekur nekalbėjau todėl, kad puikiai žinau, kad niekas nepatikės, kol nepabandys praktiškai. Dabar bičiulis Satka, tokią progą „suteikė“ ir aš pasinaudodamas ja apie bitininkavimą su žiedais kalbu išsamiau dar ir todėl, kad už mano pečių sukaupta 25 metų bitininkavimo praktika.
Jei kalbėti apie pačią gamybą, manau, kad žiedų pagaminimo kaštus atperka aukštų gamybos supaprastėjimas, o jau kiti patogumai gaunami dovanai.
Minusai: kiekvieną kartą einant į bičių šeimą, reikia žiedus numauti ir po darbo vėl užmauti. Kad tą darbą reiks atlikti, kiekvienas puikiai supranta ir iš karto tokį avilio variantą įvertina neigiamai. Puikiai supratau, kodėl gerb. Daktaras J.Balžiakas, kai jam parodžiau šį avilį pažiūrėjęs nusisuko ir nuėjo – matomai neigiamai įvertino ne tik rėmo patrumpinimą, bet ir žiedų maustymą.
Šiandiena turiu visas galimybę pasidaryti ne tik „buterbrodus“, bet ir polistirolinius, bet......???? Manydamas, kad bus labai patogu bitininkauti vienais aukštais ir nebereikėtų maustyti žiedų, buvau pasidaręs ir vienus, ir kitus irrrr....po 5-8metų lauko bandymų grįžau prie pradinio varianto. Kodėl? Ogi todėl, kad bitininkavimas su žiedai turi dvigubai daugiau pliusų negu minusų. Mediniai aukštai ir patvarus, ir bitėms natūrali „žinoma“ medžiaga nei dažyti, nei impregnuoti, gerai „kvėpuoja“ ir grynos sausos medienos aukštų sienelių storio 25mm. pilnai pakanka ir vandens kondensatas ant gryno medžio daug mažiau susidaro. Ką mes bitininkai tik nedarome, kad tik bitelėms būtų geriau....???, o čia tiek gero tik dėka žiedų.
Ir dar vienas pastebėjimas, apie kurį niekada nesu burnos atvėręs ir apie kurį dabar , remdamasis daugiamete bitininkavimo praktika lygiagrečiai bitininkaudamas ir pavieniais aviliais ir bitidėse, taip sakant, remiuosi lauko bandymais – bitidėse bičių šeimos mažiau produktyvios.
Paaiškinti kodėl taip yra negaliu, nežinau? Mano mąstymas man diktuoja, kad turėtų būti atvirkščiai, bet lauko bandymai rodo ką kitą. Lygiai tokie pat rezultatai buvo ir su žiemojimo sąlygomis patalpose. Apie tai esu rašęs, be to ir priežastis , kodėl taip yra, atrodo yra aiškios, bet, kodėl skraidymo laikotarpyje blogesni rezultatai – neturiu paaiškinimo. Matomai bitės nenori komunizmo taip kaip ir liberalai. Savo 14 vietų bitidėse laikiau ir 3-6 šeimas, rezultatas tas pats. Šeima pastatyta lauke, kad ir šalia bitidės dažniausiai esant visoms kitoms sąlygoms vienodoms, produktyvumu atsilieka ir viskas. Bitininkaujant su keliolika šeimų sunku tai pastebėti, nes ir taip kiekviena šeima kiekvienais metais pasirodo skirtingai, bet per eilę metų bitininkaujant ir pavieniais aviliais, ir bitidėse, skirtumai nors ir nedideli, bet akivaizdus.

Paskutinis „patepimas“ -jeigu būčiau jaunas ir pradėčiau viską iš naujo, nežiūrint į tai, kad šiais laikais galimybės pasirinkimui yra didesnės, daugiaaukščius daryčiau tik iš medžio ir su žiedais. Ta proga dar kartą noriu priminti gerai žinomą išmintį:
-Jei esi neturtingas – privalai būti išmintingas.
-Niekada neatmeskit pasiūlymo iš karto, prieš tai gerai neapmąstę apie galimą jo naudingumą.
abrutis
Patyręs narys
Aviliai: dadano , T- 19 - 23 vnt.
Bičių šeimų skaičius: 66
Bitininkavimo stažas: 15
Pranešimai: 337
Užsiregistravo: 2009 Sau 27 , 00:15

Re: AVILIAI

2011 Bal 29 , 23:30

Sveiki bičiuliai.
Noriu pasidžiaugti T- 18 mediniais aviliukais (sienelės storis apie 22 mm). Bitidėje žiemojo 9 šeimos tokiuose aviliukuose. 3 šeimos buvo stipresnės ir žiemojo 2 aukštuose, 6 šeimos buvo mažos ir žiemojo viename aukšte. Neišgyveno tik viena šeima,kuri žiemojo viename aukšte. Labiausiai nustebino, šeimos, kurios išgyveno viename aukšte, nes vasarą buvau padaręs klaidą spiečius apgyvendindamas viename aukšte. Spiečiai ventiliaciniame aukšte pasiuvo korius, kuriuos teko sunaikinti, todėl žiemai korių ir bičių liko mažai, tačiau jos sėkmongai peržiemojo sunaudodamos, mano manymu, labai mažai maisto.
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai: Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius: 1
Bitininkavimo stažas: 50
Bičių rasė: Karnika
Pranešimai: 2986
Užsiregistravo: 2008 Gru 18 , 15:42

Re: AVILIAI

2011 Lie 26 , 17:20

rob3123 rašė:Sveiki

Del avilio "apžiedavimo"gal galima butu truputi plačiau,o gal nuotrauka idet galima butu.
Kaip supratau tai kažkas panašu i rusiska marioška.
"Apžiedavimas" tai ant avilio konstrukcijos uždedamas apsaugines sienelės?
Išanksto atsiprašau už kvailus klausimus
Reikėjo visus klausimus (rimtus ir kvailus) pateikti iškarto, o dabar matau tik vieną rimtą. :lol:

Į šį klausimą gana išsamiai yra atsakęs (šioje temoje) Satka, prašau žvilgterti kiek atgal ir pasiskaityti. Su humoru, apie "avilio sijonėlius" ir jų malonų pakilnojimą yra aprašiusi Liuka.

Savo "sijonėlių" konstrukcija ir išvaizdą, kuriuos kilnoju jau apie 30metų, pridedu nuotrauką.
Pastaba, bitininkaujant su apsauginiais žiedais, labai lengvai ir racionaliai išsisprendžią avilio ventiliacija, o bitininkaujant lauko sąlygomis vien aukštais, keletas bičiulių praeitais ir šiais metais bando tą ventiliacinį dugną konstruoti. Manau, kad arčiausiai tiesos yra bitininkas Med.
Du bičiuliai iš Klaipėdos rajono šiais metais buvo pas mane atvažiavę į "lauko dieną" ir mes šalia eksperimentinio pavyzdžio pasistatę brendžiuko butelį , taip pat bandėme šią problemėlę apmąstyti. Vienas iš apsilankiusių bičiulių yra geras medžio meistras, tai jis žadėjo tų ventiliacinių dugnų padaryti daugiau ir nuvežti į šiuometinę bitininkų šventę, parodai- pardavimui
Pasiūlymas, pasiimk su savimi brendžiuko, nuvyk į šventę, susirask bitininką- meistrą Zigmą iš Vėžaičių ir jis tau paaiškins apie bitininkavimą su ventiliaciniais dugnais ir be "apžiedavimo"
Jei svarbi mano nuomonė, tai aš už APŽIEDAVIMĄ.
Jūs neturite teisės peržiūrėti failų, kurie yra prikabinti prie šio pranešimo.
Satka
Patyręs narys
Aviliai: T-19 daugiaaukščiai
Bičių šeimų skaičius: 31
Bitininkavimo stažas: 16
Pranešimai: 358
Užsiregistravo: 2009 Bir 03 , 09:19

Re: AVILIAI

2011 Lie 27 , 17:56

Oro tarpas T tipo aviliuose su graižais labai patinka bitėms. Ten jų ,,veranda". Tai ir bitininkui didelis
malonumas stebėti globotinių ženkliai didesnį saugumą bei patogumą. Tai svarbu esant nepalankiems orams.
Šio tipo aviliuose labai pastebimos dvi savybės: oro tarpas ir galimybė ,,kryžiuoti" korpusėlius (gerina
migracija). Išskirčiau ir viršutinę ventiliaciją. Ypač per medunešį. Pasigendu informacijos , o tiksliau
diskusijos, apie šių avilių dugnus. Visumoje šio avilio šalininkai esam pasivoki forume.

Grįžti į

Reklamos plotas