Noriu paklausti

R. Bukausko bitininkavimo technologija
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius:1
Bitininkavimo stažas:50
Bičių rasė:Karnika
Pranešimai:3101
Užsiregistravo:2008 Gru 18 , 15:42
Noriu paklausti

2009 Lie 28 , 13:25

Šią temą atidarau forumo dalyvių pageidavimu.
Kita priežastis - gali būti, kad mano atsakymai kitose temose nėra pageidautini, tai šioje temoje galėsiu tai daryti tiksliai žinodamas, kad vieną ar kitą forumo dalyvį į man užduodamą klausimą domina būtent mano nuomonė. Šitos temos pagalba bandysiu neįsivelti į beprasmiškus „buitinius ginčus“, kurie neretai iškyla šiame forume.
Prašau, jei kas norite sužinoti ką aš manau Jums rūpimu klausimu, klauskite šioje temoje. Visada, turėdamas laisvo laiko, pasistengsiu atsakyti. Tik primenu, kad su savo atsakymais nepretenduoju į absoliučią tiesą, paprasčiausiai tai bus tik mano asmeninė nuomonė, paremta turimomis žiniomis ir per eilę metų bitininkaujant įgyta patirtimi. Už priimtus sprendimus, nežiūrint ir į tai, kad pasinaudojote ir mano patarimais, atsakomybę prisiimkite patys sau.
Ta proga dar kartą noriu priminti, kad niekada aklai nepasikliaukite kitų patarimais ir, prieš priimdami sprendimą, gerai pamąstykite ir patys. Nuo klaidų niekas nėra apsaugotas ir, gali būti, kad mano atsakymas ar patarimas kaip tik ir yra klaidingas, nors klaidinti sąmoningai tikrai nežadu.
Paskutinį kartą redagavo TRANAS 2011 Geg 23 , 10:42, redaguota 3 kartą(us).
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius:1
Bitininkavimo stažas:50
Bičių rasė:Karnika
Pranešimai:3101
Užsiregistravo:2008 Gru 18 , 15:42

Re: Noriu paklausti

2011 Geg 24 , 15:24

Martynas95 rašė:per kiek laiko išsirita motinele?

P.S. kodel ši tema taip ištuštėjo? :dontknow:
Martynai, labas. Netikiu, kad geriausiai už visus forumiečius žinantis kas kur forume randasi, nebūtu paskaitęs apie motinos išsiritimo trukmę. Manau, kad pats norėdamas sužinoti kaip alternatyviame Trano kampe veikia sistema, šiaip sau paklausei...., bet jei paklausei – atsakysiu:
Motina išsirita per 16 parų, bitė per 21, o traną per 23 paras, bet tiek motinos tiek bitės ar trano išsiritimo tiksliam laikui turi įtakos perų vystymosi laikotarpyje esama lizdo vidaus temperatūra: jei temperatūra aukštesnė kaip plius 34 – išsirita greičiau, o jei žemesnė, kaip 33 – išsirita vėliau. Tas skirtumas gali siekti nuo kelių iki keliolikos valandų.
Ir dar papildomai turėtai žinoti, kad motinos kokybė labai priklauso ne tik nuo rasės, bet ir nuo maisto kiekio ir sudėties, kuriuo ji maitinama nuo pat lervutės išsiritimo momento iki 9dienos, kai motininis lopšelis užakiuojamas.
Jei pagrindinės kuriai nors rasei budingos savybės perduodamos genų pagalba, tai bitės auklės, maitinančios būsimą motiną, irgi kažkokiu būdu, mokslininkai dar pilno to veikimo mechanizmo nėra išaiškinę arba aš to nežinau, su maistu sugeba įtakoti ne tik būsimos motinos kokybę, bet ir būsimos bičių šeimos, kurioje dirbs ta motina, darbštumą, piktumą, spietluką ir pan. Todėl bitininkas, norintys užsiauginti gerų kokybiškų motinų, turi augintis motina ne tik iš pačių geriausiu savo bityne esančių šeimų, bet atitinkamai pasirinkti su geromis darbštumo , taikumo ir sveikatingumo savybėmis ir šeimą auklę. Ir dar nemažiau svarbu, motinas uždėti auginti tokiu metų laikotarpiu, kai gamtoje yra neblogas medunešis arba jo nesant, šeimą auklę papildomai pamaitinti duonelės ir medaus mišiniu.
Ir dar pravartu žinoti, kad tuo laikotarpiu, kai uždedamos auginti motinos iki 9 dienos, kol lopšelis užakiuojamas, nepatartina lysti į šeimą ir kaip nors ją suerzinti, kad būsimą motiną maitinančios bitės to piktumo neperduotu motinai, o jau ji savo ruoštu, busimos šeimos bitėms.
Taip pat reikia žinoti, kad po motinos užakiavimo , pirmas 4 dienas, kas maždaug atitinka motinos vystymosi 10-13 bendro vystymosi laikotarpį, nepatartina bent kiek stipriau sujudinti ar sutrenkti su motininiais lopšeliais rėmelio nes lopšeliuose esančios motinos žus ir nebesulauksi kol išsiris. Tik nuo 14 motinos vystymosi dienos lopšelius jau galima liesti, nesibijant pakenkti ten esančiai motinai, izoliuoti, perkelti į nukleusus, pervežti ir panašiai. Geriausias, kokybiškiausias motinas šeimas užaugina ir be kokių nors blogų piktumo ar spietluko savybių tada, kai šeima keičia motina „tyluoju“ būdu. Labai geros būna ir spietybinės motinos, kada šeima auginasi motinas norėdama spiesti, bet tos motinos ir yra SPIETYBINĖS, pilna to žodžio prasme, kitais metais, o kartais pasitaiko, kad ir tais pačiais, išspiečia.
Į kitą Tavo klausymą, dėl temos „ištuštėjimo“ , atsakymas būtų toks:

Čia tokia tema, paklausimams ir po to kai klausiantysis perskaito atsakymą ir apie tą klausymą ir atsakymą nurimusiems nuomonių apsikeitimams, nebėra prasmės tuos atsakymus laikyti. Čia yra užduodama įvairių klausymų į kuriuos atsakymus galima rasti atskiruose temose. Čia klausimus užduoda patys nekantriausi, kurie tingi paieškoti atsakymų jo klausymą skirtuose temose, arba nesugeba rasti arba nori išgirsti ir mano nuomonę. Vėliau toje temoje iškilusio klausimo niekas tikrai neieškos, o užduos iš naujo, net neskaitęs temos, todėl viso to „balagano“ neverta laikyti. Uždavei klausymą, gavai atsakymą ir viskas. Dar kiek palaukiu, gal kas norės atsakymą papildyti ar patikslinti ar visai gali su mano nuomone nesutikti ar panašiai.
Abejojantiems mano atsakymais siūlau paskaityti patį pirmą šios temos komentarą.
Vartotojo avataras
Liuka
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:dadanai
Bičių šeimų skaičius:150
Bitininkavimo stažas:32
Pranešimai:2579
Užsiregistravo:2009 Vas 08 , 14:20

Re: Noriu paklausti

2011 Geg 24 , 23:31

Aš irgi norėčiau paklausti :)
Jeigu dirbtinai auginama motinėlė susiporavus pradėjo dėt kiašinėlius 3 dienom anksčiau nei parodyta žemiau esančiam kalendoriui,tai ar reiškia,kad ji padykus ir susiporavo nelabai subrendus? :)
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius:1
Bitininkavimo stažas:50
Bičių rasė:Karnika
Pranešimai:3101
Užsiregistravo:2008 Gru 18 , 15:42

Re: Noriu paklausti

2011 Geg 25 , 00:11

Liuka rašė:Aš irgi norėčiau paklausti :)
Jeigu dirbtinai auginama motinėlė susiporavus pradėjo dėt kiašinėlius 3 dienom anksčiau nei parodyta žemiau esančiam kalendoriui,tai ar reiškia,kad ji padykus ir susiporavo nelabai subrendus? :)
Kiek aš žinau, motinėlė po išsiritimo pilnai baigia vystytis (subręsta) per penkias dienas, tai ta motinėlė tokiems "paišdykavimams" buvo jau pilnai subrendusi. Pasitaikė palankus orai, aktyvus jaunikiai ir ....... :gANDb:

Esu pastebėjęs, kad jaunos motinos daug greičiau pradeda dėti šeimoje kurioje yra atvirų jaunų perų ir daug jaunų bičių. Taip būna tikriausiai todėl, kad jaunos bitės, maitinančios jaunus perus, tuojau po jaunos motinėlės apsivaisinimo iškarto gausiai pradeda maitinti motina ir ši dėl to daug anksčiau pradeda dėti.
Dėl tos priežasties į šeimą, kuriai paduota jauna motina apsivaisinimui, po savaitės patartina įdėti korį su kiaušinėliais ar labai jaunais perais. Kai po 10-15dienų tikrinsite ar jauna motina pradėjo dėti, tuo atveju jei motina apsivaisindama bus žuvusi, kas dažnai pasitaiko esant vėjuotiems orams, ant to korio rasite jau keletą pasiūtų gelbėjimosi motininių lopšelių. Šiuo atveju tas korys jums pasitarnaus dvigubai - padės sutaupyti daug brangaus laiko dedant papildomą kontrolinį korį ir, jei jaunas motinas apsivaisinimui duodate tiesiai į šeimas, išvengsite šeimų sutranėjimo. :rose:
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius:1
Bitininkavimo stažas:50
Bičių rasė:Karnika
Pranešimai:3101
Užsiregistravo:2008 Gru 18 , 15:42

Re: Noriu paklausti

2011 Geg 25 , 14:51

Liuka rašė:Mažuose nukleusuose tos mamelės gyveno,tikriausiai gerai pavalgę buvo :)
Mano nukleusai yra iš trijų T-18 rėmų. Vienas su maistu, vienas su besiritančiais bitiniais perais ir vienas su labai jaunais ar net dar kiaušinėlio stadijos perais.
Ką tik sudarytuose mini nukleusuose, jei nukleusai suformuoti daugiausiai iš jaunų bičių, pirmos motinos būna maitinamos tikrai gerai. Antros motinos blogiau, o trečios visai blogai. Todėl geras motinų augintojas jau po pirmos apsivaisinusios motinos atėmimo, prieš paduodamas apsivaisinimui antrą mamyte, turėtu prie kiekvieno nukleuso pakratyti po gerą samtį jaunų bičių.
Turint galvoje, kad motina po išsiritimo bręsta apie penkias paras, prekyba nevaisingomis gyvomis motinomis, uždarytomis į narvelius su keletą bičių, nėra geras būdas. Motina po išsiritimo turėtų gauti pakankamą ir kokybišką maitinimą nuo pirmos išsiritimo minutės ir tai tikriausiai įtakoja jos kokybę ir dėjimo pajėgumą. Todėl manau, kad labai teisingai bitininkai daro, kad apsivaisinimui duoda dar neišsiritusias motinas. Taip darant ir priėmimas beveik šimtaprocentinis ir motinos kokybė nenukenčia, nes išsiritusi motina nuo pat išsiritimo pradžios yra gausaus bičių būrio maitinama.
Motinos pardavinėjamos ir pervežamos tolimesniais atstumais turėtų būti jau vaisingos.
Specialių bandymų būdu esu pastebėjęs, kad motinas užaugintas iš vyresnio amžiaus vikšrelių, arba motinas po išsiritimo negavusios pakankamo ir kokybiško maisto, apsivaisina sėkmingai, bet bites dar tais pačiais metais jas keičia. Įdomiausia yra tai, kad iš tos nekokybiškos motinos kiaušinėlio, bitės pasiaugina labai gerą kokybišką motiną. Todėl dažnai nutinka taip, ypač Lietuvoje, kai blogo motinų augintojo motinas bitės jau už mėnesio pasikeičia bitininkui nežinant į gerą kokybišką, o laurai tenka blogam motinų augintojui. Apie tokius eksperimentus esu rašęs.
Prašau, savo pastebėjimų apie motinų kokybės ir sėkmingo apsivaisinimo klausimais, rašyti daugiau. Po to Jūsų sukauptą patirtį bandysime apibendrinti ir įkelti į atitinkamą temą, kad kitais metais nebereikėtų į panašius klausimus vėl atsakinėti. ;)
Vartotojo avataras
Floyd
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:daugiaaukščiai bitidėse
Bičių šeimų skaičius:300
Bitininkavimo stažas:20
Pranešimai:270
Užsiregistravo:2008 Spa 04 , 21:36

Re: Noriu paklausti

2011 Geg 26 , 22:33

TRANAS rašė: Prašau, savo pastebėjimų apie motinų kokybės ir sėkmingo apsivaisinimo klausimais, rašyti daugiau. Po to Jūsų sukauptą patirtį bandysime apibendrinti ir įkelti į atitinkamą temą, kad kitais metais nebereikėtų į panašius klausimus vėl atsakinėti. ;)
Jei įmanoma pažiūrėjus į šį http://www.meteo.lt/oru_prognoze.php" onclick="window.open(this.href);return false; pateikit prognozę apie motinų galimą kokybę jei joms poravimosi diena gegužės 28.
Mano pastebėjimai tokie, kad esant prastokam, bet pakenčiamam orui motinos vis tiek lekia ir kokybė gaunasi ne kažin kokia. Tai puikiai matos iš mano užpernykščių motinų, kurios aiškiai taupo spermą. Drįsčiau manyt, kad užaugint motiną lengviau, nei teisingai jai apsivaisint
ajida
Aviliai:T-18,
Bičių šeimų skaičius:7
Bitininkavimo stažas:4
Pranešimai:11
Užsiregistravo:2009 Spa 12 , 01:12

Re: Noriu paklausti

2011 Geg 31 , 16:32

Šiandien krausčiau bites į naujus avilius. Viena šeima persikraustė taip kaip Jūs aprašėt( tikriausiai skaitė Jūsų užrašus ;) ). Antroje šeimoje už lizdo buvo iškelti 6 koriai perų išsiritimui. Juos peržiūrėdama radau vieną dideli motininį lopšelį ir vieną mažą. Abu lopšelius palikau(atsargai, jeigu ką nors sugadinčiau). Lizdinius korius su visu aviliu nunešiau į šoną, o buvusio avilio vietoje pastačiau naują T-18. Likusiuose lizdiniuose koriuose vieno korio viena pusė tuščios akutės, kitoje pusėje dengti perai, antro korio pusė korio lervutės. Visur kitur duona, dengtas ir nedengtas medus, dengti perai ir 2 motininiai lopšeliai. Su koriais liko ir jaunų bičių. Jeigu tokį lizdą palikčiau savaitei, kol išsiris perai ir motina, o po to sukratyčiau bites į T-18 ant plokštelių, dar įdėjus porą pasiūtų korių. Ar vėl dėti ant viršaus aukšta su plokštelėmis siuvimui. Bet bičių nėra daug, todėl bijau atšaldyti. Patarkit, kaip geriau elgtis.
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius:1
Bitininkavimo stažas:50
Bičių rasė:Karnika
Pranešimai:3101
Užsiregistravo:2008 Gru 18 , 15:42

Re: Noriu paklausti

2011 Geg 31 , 23:13

Ajida, ten to dadano lizdo kratyti niekur negalima, tuo labiau po motinos išsiritimo. Gali netekti motinos ir T-18 avilyje. Sudėk tą seną lizdą,tvarkingai, kompaktiškai ir tegu gyvena iki tol kol motina apsivaisins. Kiek supratau, tame T-18 taip pat gali motinos nebūti. Kai įsitikinsi kad viskas T- 18 tvarkoje, motina yra ir dirba, tada tik pradėk plėsti lizdą - uždėdama aukštą ant viršaus su plokštelėmis.
Senajame lizde palauk kol jauna motina pradės dėti, o tada į tarpus tarp dadano rėmų įdėk po T-18 rėmą: vieną rėmo galą dėk kaip ir dadano rėmą, o kitam galui iš vėlutės sulenk laikiklį arba paprasčiausiai tarp dadano rėmų padėk vinuką ir ant jo kitą trumpo rėmo galą. Kai bitės pasiūs tuos rėmus, tai tada dadaninius patrauk i šonus, o į vidurį, ant dugno padėk du T-18 aukštus, apatinį aukštą užpildyk tik plokštelėmis, o į viršutini, sukelk visus trumpus rėmus su perais iš eilės ir kiek liks laisvos vietos, pridėk nepasiūtų, taip pat iš eilės. Jokiu būdų nesumaišyk su nepasiūtais, nes gali atšaldyti perus. Dadaninius rėmus, kai išsiris perai, iškelk lauk.
Jei viskas klosis gerai, tai ir vėl, vietoje dadano galėsi padėti T-18 ir į jį perkelti abu T-18 aukštus, o dadaną "prakalti" ortodoksams.
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius:1
Bitininkavimo stažas:50
Bičių rasė:Karnika
Pranešimai:3101
Užsiregistravo:2008 Gru 18 , 15:42

Re: Noriu paklausti

2011 Lie 05 , 22:24

Vaclovas rašė:Savo biteles visuomet maitindavau cukraus sirupu.Šiemet labai pabrango cukrus , gal mėginti maitinti invertu.Klausimas toks tarkim bičiu šeimoje palikta žiemoti penki lizdiniai rėmai juose yra penki kilogramai medaus truksta dar penkiu. Kiek reikia sumaitinti inverto kilogramais arba litrais? Aviliai savadarbiai dadanai.

Vaclovai, trūksta ne penkių, bet viso dešimties kg. ;)
Įnverto reiktų sumaitinti dar arba 10 litrų arba 14 kg. kas yra lygiai tas pats kiekis.

BET, jei nori ramiai žiemoti ir nepradėti bitininkauti vasario mėn. žiemos pradžiai, t. y. gruodžio pradžiai, bičių šeima turi turėti 20kg maisto. :beer:
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius:1
Bitininkavimo stažas:50
Bičių rasė:Karnika
Pranešimai:3101
Užsiregistravo:2008 Gru 18 , 15:42

Re: Noriu paklausti

2011 Rgp 13 , 23:28

Kaip čia pasakius, laka lygtai nepriklauso lizdo vidaus detalėms, gal todėl ir bitės su laka elgiasi skirtingai ne kaip su viduje esamomis ertmėmis... :think: ?
Artėjant žiemai, jei bitininkas lakos ertmę pamiršta pridaryti, tai bitelės pikio pagalba ją visada , Lietuvos gamtos sąlygomis, stengiasi sumažint, o pavasarį, pamažu atšylant orams, gausėjant bičių kiekiui ir matomai kylant lizdo temperatūrai aukščiau reikiamo dydžio, jos tą pikį graužia ir didina laką vėl. Mūsų klimato sąlygomis jos ir pirmam aukšte korius geriau siūna apie 30-45laipsniu kampu į laką, kad pristabdytų šalto oro patekimą į lizdą ir nukreiptų nuo tiesioginio patekimo į lizdą
Iš to fakto ir sprendžiu, kad bitėms atviras dugnas yra nepriimtinas, bet ..... nesugebu paaiškinti to fakto, kad bitės viršų, jei pridengtas tik tinkleliu sugeba užsipikiuoti, o apačios ne... Matomai joms čia yra bitininkų sumislita nauja kliūtis, kurios joms per milijonus metų retai tepasitaikė...? Be to, kadangi šiluma pirmiausiai kyla į viršų ir jei jis uždaras, negalėdama pasišalinti, kaupiasi ir apima visą žiemos lizdą. Šitokia šilumos savybė bitėms labai svarbu, o tuštuma lizdo dugne visada egzistavo tai jos įprato į tai nelabai kreipti dėmesio, nes jis netoks pavojingas kai atviras lizdo viršus. O be to ta polizdinė tuštuma natūralioje drevėje niekada nebuvo prie žemės, kaip kiauradugnyje ir dar budama gerokai žemiau landos ir dar hermetiška į apačią, dėl ko gerai kaupėsi CO2, puikiai atliko nukritusių parazitų ir lavonų dezinfekcija. Esanti gerokai padidinta CO2 koncentracija yra nepalanki bet kokios gyvybės veiklai tame tarpe ir parazitams dėl to gali būti, kad bitės ir nesistengia kaip nors atsiriboti nuo lizdo apačios. Kadangi bitės to nedaro tai kiauro dugno šalininkai mano, kad toks dugnas yra bitėms į sveikatą ir suteikia komfortą.
Vasaros šiltuoju laikotarpiu, kuris pas mus trunka tik vos du mėn. gal ir taip, bet jei šilumos perteklius su vandens garais negali pasišalinti per viršų, kiauras dugnas tą problemą esant virš 25 laipsnių lauko temperatūrai, sprendžia nepakankamai.
Todėl viską apmąstęs ir „padiskutavęs“ su bitėmis aš nesu bedugnio avilio šalininkas .
Gerai kad pats atkreipei dėmesį į lakos pikiavimą. Jei tokį pat dėmesį atkreiptai ir į kitas „smulkmenas“ kurias bitės, tai avilio vėdinimu, tai korio siūvimu, tai pikiavimu mums rodo, tada pradėsi susikalbėti su bitėmis ir pradėsi laužyti priimtus STANDARTUS nuo kurių ir kondensatas laša, ir koriai pelyja, ir per žiema bitės daug susidėvi, ir pavasari dėl to blogiau vystosi, ir ligos visokios apstoja, ir viskas tas vyksta būtent mūsų klimato sąlygomis.
Šalis kur gimė tas dadaninis-standartinis rėmas, galbūt ir yra tinkamas, bet Lietuvoje....?????????????
Bitės per milijonus metus įpratusios gyventi ir išgyventi gamtos sukurtomis ekstremaliomis sąlygomis, „suvirškina“ visokius bitininkų prasimanymus. Iš kitos pusės gal ir gerai, kad savo „tobulais“ išradimais patreniruojame bites , kitaip , suteikdami joms visišką komfortą , išlepintumėme jas tiek, kad be žmogaus pagalbos natūralioje gamtoje nebeišgyventu...
Tiek patogaus avilio kūrimas , tiek ir visokios GENETINĖS MIŠRAINĖS vis vien pamažu veda prie šito...
Tikiu, kad gamta laikas nuo laiko masiškai apsivalydama nuo visokių parazitų ir išsigimėlių, tame skaičiuje ir PROTINGO žmogaus išvestų, savo VIETINIŲ vaikų, vis vien nepražudys, suteiks šansų išgyventi ir toliau vystytis.. ;)
Blin senstu.....nusifilosofavau .... :devil:
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius:1
Bitininkavimo stažas:50
Bičių rasė:Karnika
Pranešimai:3101
Užsiregistravo:2008 Gru 18 , 15:42

Re: Noriu paklausti

2011 Rgs 18 , 17:51

Eitis rašė:labas,gerb trane sakykite kada geriau butu pakeisti bitelems namelius ar dabr siuo laiku ar pavasari nes ziuriu ,kad vienas aviliukas visai nelabai jau koksjeigu jus galetumet tai man patarkite aciu labai.
Pats tinkamiausias laikas "bičių nameliams" keisti, pagal mane, yra po pavasarinio medunešio, birželio pradžioje. Kodėl? - daug rašiau, nebesikartosiu.... ;)
Jei "namelis" visai tragiškas - praleidžia lietų, vapsvas ir peles, galima ir dabar.
Jei kelsi į "namelį" kuriame bitelės jau gyveno, tai galima ir dabar, bet jei į visiškai naują, tai avilio vidų reiktų paruošti; atvira liepsna apdeginti iki rudumo vidinio paviršiaus dalis ir išpurkšti ar ištepti spiritinio pikio tirpalu.
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius:1
Bitininkavimo stažas:50
Bičių rasė:Karnika
Pranešimai:3101
Užsiregistravo:2008 Gru 18 , 15:42

Re: Noriu paklausti

2011 Rgs 21 , 14:54

donkissss rašė:Dėkoju už patarimus nes šiemet tik pradėjau bitininkauti ir patiko turiu 5 avilius ir kitais metais žadu didinti ,tik va nažinau ka daryti kad pradėtu motina dėti kiaušinėius ,vienas sako kad jau per vėlu peram kiti sako dar gerai kad augina


Tranas mąsto maždaug šitaip:
Kol gamtoje bitės dar šio to randa, žaisti su mažais penėjimais (mėgėjas) gali sau leisti......, BET..... :devil:
Tos zabovos vis dėlto turėtų tęstis neilgiau rugsėjo 20d..... KODĖL???......čia ilga kalba, bet pasistengsiu ko trumpiau, o ko neparašysiu, patys sumislinkit.... KODĖL??....
Kol lizde yra perų bitės yra priverstos palaikyti plius 30-33 laipsnių lizdo temperatūrą, o tam reikia „kuro“ ir pastangų....žiemoti einančios bitės dėvisi, kokybė prastėja ir kažin ar keliasdešimtys išsiritusių jaunų bičių padengia tuos nuostolius??
Reikia manyti, kad maitinant bites žiemai ( šiuo laiku jau reikėjo šitą darbą padaryti, ypač maitinant cukraus sirupu) buvo užpiltos duonelės atsargos.....jauni perai nori valgyti, o iš lauko žiedadulkių, dėl rudeniškų orų, parsineša ne visada galima, tai perams reikiamų baltymų bitelės skyrė iš savo kūno atsargų, kuriuos buvo pasidėjusios žiemai.....
Suma sumarum....dėl išvardintų priežasčių bitininko ir bičių įdėtos pastangos (auginant vėlyvus perus) norimo efekto neduoda...nes reikia manyti, kad dėl baltymų trūkumo ir perus auginančių bičių kokybė pablogėja ir tų jauniklių kokybė bus nekokia.....

Ką reiktų daryti jei vis dėlto pažaisti norisi, bet kad iš to būtų nauda?? ;)
Be cukraus sirupo dar reiktų duoti baltymų ir gerai apšiltinti lizdą...
Duodant medaus –duonelės mišinį bites galima priversti auginti perus visą žiemą. Tiesa, dar reiktų duoti (žiemos laike) ir vandens. Tokie žaidimai NEATSIPERKA, Trano išbandyta. Gamtos ir bičių biologinio instinkto, kuris pasižymi ipatingu RACIONALUMU- neapgausi. :think:
Idealu, kai reikiamas žiemos maistas, bent jau didžioji jo pusė, paduodamas tuojau po pagrindinio medunešio, apie rugpjūčio pabaigą, o po to išsiritusioms jaunoms bitėms nebereikėtų perdirbti nei cukraus sirupo, nei auginti jaunų perų. Apie rugsėjo vidurį maitinti reiktu jau invertu...
Silpnesnes šeimas reikėtų stiprinti ne verčiant prisiauginti daug jaunų bičių, bet sujungiant, kad nueitų žiemoti apie 3kg. bičių. Šeima puikiai regeneruoja jei pavasario sulaukia apie 2kg. bičių ir geros kokybės mamytė ir jokių čia gudrybių primislinti daugiau nereikia. Gamta yra negailestinga- silpni individai žūna, kad ir kaip juos beprižiūrėtume, todėl imtis visokių „gudrybių“ išsaugant silpnas šeimas, taip kaip ir "ATSARGINES" motinas, daryti NEVERTA. Daug racionaliau „padėti“ gamtai atlikti tą „juodą“, bet reikalingą darbą su protu brokuoti ir jungti silpnas šeimas rudenį ir, jeigu reikia, dar ir pavasarį.
Po šitokių drastiškų , bet būtinu, priemonių, kitais metais būna malonu bitininkauti, netrūksta medaus, yra iš kur susidaryti jaunų šeimų... dėka kurių vėl, sulaukę sekančio rudens, galėsite atsikratyti silpnais individais, kurie reikalauja tik daug darbo, o naudos jokios...
Tie traniškos bitininkavimo filosofijos.........kam nepriimtina - bitininkaukit pagal savąją..... :beer:
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius:1
Bitininkavimo stažas:50
Bičių rasė:Karnika
Pranešimai:3101
Užsiregistravo:2008 Gru 18 , 15:42

Re: Noriu paklausti

2011 Spa 17 , 19:50

Forumietis Pikiis: Klausimas būtų toks, pas mane aviliai dadano su skirtukais ir pastebejau tokį dalyka tarp skirtuku kartais randu vasko kandziu kirmelaičių as jas su peiliuku per puse ir isimu kai tik galimybė yra tai vis paziūriu ir sunaikinu, paciu kandziu nera bet pavasari po ziemos teko keleta sunaikinti ... Ka jūs patartumete is patirties kaip tokiu atveju protingiau jas isnaikinti ?

Piki, geras gydytojas prieš gydydamas ligą, pirmiausiai stengiasi išsiaiškinti jos atsiradimo priežastys. Tą priežastį manau, kad pats teisingai įvardinai- SKIRTUKAI. :think:
Nežinau koks profesorius juos sumislino, bet aš su jais, kaip ir su lubelėmis "tempiau" lygiai po vienus metus ir pradėjau dengti plėvele. Prižiūrint 2-5 bičių šeimas, žaisti ir "ilginti dieną" galima, bet kai skaičius perkopia per 50 št. - VARGO VAKARIENĖ ir didelis džiaugsmas VAŠKO KANDIMS.
Kai apie šitokį nestandartinį tiems lakams dengimą (plėvele)vieno respublikinio seminaro metu pasigyriau 1975 metų bitininkystės mokslininkams- likau NESUPRASTAS, kaip ir dabar su trumpu rėmu....
Suma sumarum, geriausias vaistas būtų atsisakyti skirtukų, po to - chemija, kuri kenks ir bitėms. Ekologišką naikinimo būdą - pincetu, ir pats sumislinai, tai rinkis, kuris būdas pačiam PONAS patogiausias. Jeigu jau jauti malonumą dėliodamas skirtukus, tai antrą malonumą tikriausiai patiri kandis pešiodamas pincetu. :lol: Kur problemos PONAS Pikį?
Nu jei mano atsakymas nuskambėjo neįprastai,- nepagalvok nieko blogo- toks mano humoras, rimtai rašyti nesugebu........ ;)
Ir dar, turiu pripažinti, kad savo atradimo, dengt bičių lizdą plėvele, vėliau atsisakiau. Pasirodo, kad mūsų senoliai, buvo gudresni ir vietoje plėvelės naudojo medžiagas ir apšiltinimo pagalves praleidžiančias drėgmę, o šilumą taupančias, ko ir REIKIA bitėms. Lubelės, bitininkaujantiems su 2-5 aviliais taip pat yra GERAS būdas.
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius:1
Bitininkavimo stažas:50
Bičių rasė:Karnika
Pranešimai:3101
Užsiregistravo:2008 Gru 18 , 15:42

Re: Noriu paklausti

2011 Gru 16 , 00:13

Gintautas7 rašė:Noreciau paklausti ko pats nesuprantu , man bande Jovita atsakyti I si klausima , bet tuo metu ji intensyviai rase forume ir greiciausiai neisiskaite I klaisima .
Rugpjucio menesi (2009 m) dirbdamas prie biciu pastebejau kaip susipjove dvi seimos , uzpuole tokia silpnesne nei vidutine seima , nors skyriuje buvo kurkas silpnesniu , naujai sudarytu seimu ( Tarp kitko tai buvo mano pirmas matytas vagiliavimo atvejas per 30 metu , neskaitant kai seimos likdavo be motinu , nusilpdavo ir ju visa gera kaip tikri lietuviai isnesiodavo kitos seimos , nors bandziau maitinti rudeni is bidonu , issukes medu isnesdavau islaizyti korius, vasko dangtelius , medsukius I lauka bitems ) . Atidariau avili , seima buvo gerokai nustekenta , motina gyva , nuduminau ir vagiliavimas baigesi . Si seima rudeni silpnai eme sirupa , mazokai prisipyle I koriu , galvojau kad neisgyvens iki pavasario , bet isgyveno . Tais metais(2010 m) buvo labia darbsti , rugpjucio men . kai kitos seimos sparciai mazeja , nes nera medunesio ji dirbo labia intensyviai , kadangi prie biciu vaziuoju po darbo ir dirbu iki sutemsta tai stebedavau , kaip pries nusileidziant sauliai jos visos beveik vienu metu gryzdavo I avili , gausmas budavo panasus kaip pries lietu bites gryzta ar spieciant . Nuejo ziemoti ant 13 remuku , daugiau neistengiau susiaurinti Sekanciais metais ( 2011 m ) leidau auginti lopselius , maniau kad spies pries 5 dienas iki issiritant pirmoms motinoms , bet spiete pries 6 d , susemiau spieciu , is kitu seimu atskyriau biciu su perais 5 vnt is isspietusio I kiekviena spietine idejau po kori su motininiais lopseliais – ta prasme sudariau 5 seimas , I isimtu koriu vieta sudejau ploksteles ir daugiau ji nespiete , lyg ir gerai buvo nuleistas kraujas . Tos penkios seimos , kaip ir priklauso vystesi ivairiai , kaip ir priklauso , man buvo idomu kiek ir kaip persiduoda genai , sitas sudarytas seimas zinoma isveziau I kitus skyrius . Seima kuri liko avilyje , susiporavus motinai vystesi gerai , prinese 2 magazinus medaus ir nuejo ziemoti berods ant 12 remuku , na netilpo soniniai apsiltinimai . Spieciu parsiveziau I namus mieste , kur medunesiai prasti , jis nusiuvo 13 lizdiniu ploksteliu ir kokius 18 magazininiu , prinese 40 kg medaus
Man ir kyla klausimas , kas per dopingas gavosi tas uzpuolimas , nuejo ziemoti silpna , kitais metais atsigavo ir pasizimejo ypac dideliu aktivumu , motina tikrai nesikeite , liko ta pati . Jei butu pasikeitusi , manyciau kad atskrido Grikio veisliniai tranai ir padare tvarka , nes jis minejo kad perka geras veislines motinas
Pats vos netiksliai ir atsakei....stebuklų nebūna....tvarka padarė ne Grikio tranai, o atskridusi tylaus pasikeitimo veislinė jauna nevaisinga mamytė....galėčiau paaiškinti tą VERSIJĄ, tokių atvejų esu stebėjęs nevieną, bet nuo Floido vėl gausiu velnių, kad perdaug fantazuoju, bet žinok, tavo atveju(labai atidžiai kelis kartus skaičiau) tikriausiai taip ir įvyko. Gerai, kad smulkiai aprašei, tai nesunkiai atpažinau visus tokio antskrydžio simptomus, bičių elgesį, po apdūminimo apsiraminimą, vangų rudeninį elgesį, staigų pavasarinį vystymąsi ir t.t.
Nori tikėk, nori ne...
Vartotojo avataras
Gintautas7
Patyręs narys
Pranešimai:233
Užsiregistravo:2010 Sau 07 , 23:17

Re: Noriu paklausti

2011 Gru 16 , 20:44

Dekui . Turiu dar viena klausima , paskutini siam penkmeti .
Stebejau elgesi , kai bites rudeni nesimeta i kamuoli . Avaziuoju prie nulio laispniu , vaiksto visur sonuose , ant pagalviu . Atvaziuoju pasiziureti kai minus desimt , vel tas pats ir zinoma po naujuju metu mirsta . Kitais metais per buvusi dauginima , jai giminiska seima elgiasi vel taip pat , seimos stiprios . Kas per atograzu genai , kad i kamuoli nesimeta . Kad tai butu erkiu baisiai kamuojamos tai tikrai ne , nes vienodai gydau ir svarbiausia tai pasireiskia tarp turinciu giminystes rysi .
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius:1
Bitininkavimo stažas:50
Bičių rasė:Karnika
Pranešimai:3101
Užsiregistravo:2008 Gru 18 , 15:42

Re: Noriu paklausti

2011 Gru 16 , 21:03

Atsakymas , o tiksliau versija būtų tokia - toje vietoje geopatogeninė ir dar susikertanti zona. Praktikoje tokių pasitaikė neviena- vasara daug medaus, o po Naujų metų daug podmoro.
Apie gemopatogenines zonas čia forume esu daug rašęs, tai nebesikartosiu. :beer:
Dar variantas gali būti su NOZEMA_KARENA. Pats mąstyk
Dėl tų šeimų žuvimo galima sutikti ir nesutikti yra kiekvieno asmeniškas reikalas. Dar tų visokių karenų ar varozių nei girdėti nebuvo, kai šeimos šitaip, kaip aprašė G-7 žūdavo. Gali būti, kad ir nuo šitų ligų simptomai panašūs, čia jau jums geriau matyti, o aš, kai žmogus paklausė, pagal savo turimą patirtį ir atsakiau.
Latvių bitininkai net labai šitų geopatogeninių zonų prisisaugo, tik pas mus ,lietuvaičius, dar egzotika.
Satka
Patyręs narys
Aviliai:T-19 daugiaaukščiai
Bičių šeimų skaičius:31
Bitininkavimo stažas:16
Pranešimai:358
Užsiregistravo:2009 Bir 03 , 09:19

Re: Noriu paklausti

2012 Sau 04 , 22:32

Kadangi vėlai gydžiau, o sausio 1 dieną valiau dugnus, pastebėjau, kad bičių kamuoliai skirtinguose
lizdų vietose ( pagal vertikalę). Vieni kabo po lizdais, kiti tarp viršutinio ir sekančio korpusėlių,
o kelios šeimos prikibusios prie lubelių, t. y. , visai viršuje. Dėl pastarųjų ir neramu. Juk kamuolys
turėtų būti po maistu. Ką jis veikia viršuje ? Negi maisto stygius ?
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius:1
Bitininkavimo stažas:50
Bičių rasė:Karnika
Pranešimai:3101
Užsiregistravo:2008 Gru 18 , 15:42

Re: Noriu paklausti

2012 Sau 04 , 22:57

Tokiu atveju įtarimų, kad maistas baigiasi arba kažkur pro viršų šiluma išeina, gali kilti....todėl reikia patikrinti, bet dažniausiai nieko blogo nėra...
Aš irgi esu pastebėjęs, kad bitės nebūtinai kamuolį sudaro po maistu, bet maitinasi tai tvarkingai, maistą ima nuo apačios.
Stebėjau polistiroliniuose, net prie minus 10 bitės, bitės iki pat viršaus.
Mano tokia nuomonė, kad vienokią ar kitokią žiemos kamuolio susiformavimo padėtį lemia paskutinių perų buvimo vieta ir išėjimo laikas. Išėjus paskutiniams perams, atsirado tuštumos link viršaus intarpas, tai ir kamuolys panašus, savo viršumi siekia viršų, bet, tai nieko baisaus, nes yra tarp aukštų praėjimas, tai jos gerai komunikuoja ir iš bado niekada nemiršta jei tik viršuje yra pakankamai maisto.
Kamuolio susidarymui įtakos turi ir kaip buvo atliktas ir kokiu laiku rudeninis maitinimas....šeimose kur buvo perų ir maitinimas atliktas po daug ir per du kartus- kamuolį sudarė aukštai, o kur perų, per paskutinį sumaitinimą nebebuvo, žemai. Ir dar yra visokių kitų niuansų...visų čia ir neišvardinsi, man toks bičių nevienodas kamuolio sudarymas, ne pagal KNYGĄ, seniai iškėlė daug klausimų, bet aiškaus atsakymo iki šiol neturiu.
Dar kartą kartoju, kad nieko baisaus, svarbu kad turėtu reikiamą kiekį maisto ;)
Satka
Patyręs narys
Aviliai:T-19 daugiaaukščiai
Bičių šeimų skaičius:31
Bitininkavimo stažas:16
Pranešimai:358
Užsiregistravo:2009 Bir 03 , 09:19

Re: Noriu paklausti

2012 Sau 04 , 23:35

Pagrindiniame maitinime atsiranda keblumas laiku suformuoti lizdą. Ypač iš dviejų korpusėlių
+ ventiliacinis. Aišku taip būna tik maitinant vien cukrumi. Nes norisi sumaitinti visą maistą
anksčiau kol gamtoje yra baltimų. O tuo metu, rugpjučio pabaiga, dar lizduose daug perų. Reikia
dėti papildomą aukštą. Vėliau mažinant lizdą šalinamu korpusu tikimybė atimti dalį maisto. Taip
man buvo praėjusį rudenį. Bandžiau šalinamą korpusėlį dėti ant lubelių ir per maitintuvės plyšį
sumaitinti atimtą maistą. Bet daugumoje atvėjų bitės ten susinešė dalį maisto iš apačios. Teko
tuos korpusėlius atiduoti į lizdus atgal. Ant viršaus. Matomai tai ir įtakojo kamuolių buvimo vietas.
Trane, jus teisus.
vikras
Patyręs narys
Aviliai:300X435 Medudė 435X145
Bičių šeimų skaičius:11vnt. +5 T18
Bitininkavimo stažas:16
Pranešimai:145
Užsiregistravo:2009 Spa 02 , 21:37

Re: Noriu paklausti

2012 Sau 05 , 19:56

Satka rašė:Kadangi vėlai gydžiau, o sausio 1 dieną valiau dugnus, pastebėjau, kad bičių kamuoliai skirtinguose
lizdų vietose ( pagal vertikalę). Vieni kabo po lizdais, kiti tarp viršutinio ir sekančio korpusėlių,
o kelios šeimos prikibusios prie lubelių, t. y. , visai viršuje. Dėl pastarųjų ir neramu. Juk kamuolys
turėtų būti po maistu. Ką jis veikia viršuje ? Negi maisto stygius ?
Preitą žiemą ir aš buvau susirūpinęs kai jau gruodžio pabaigoje daugumoje šeimų bitės buvo pasiekusios lubeles, tačiau nerimauta be reikalo. Visos kuo puikiausiai peržiemojo. Turiu įtarimą,kad taip elgiasi labai stiprios arba suspaustos šeimos.

Grįžti į