Refraktometras

Viskas apie įrankius, skirtus dirbti su bitėmis.
Vartotojo avataras
gintaras4bar
Patyręs narys
Aviliai: T18, ko gero, geriausi aviliai Lietuvai
Bičių šeimų skaičius: 10
Bitininkavimo stažas: 6
Bičių rasė: Bakfastas, Karnika

Refraktometras

2014 Bir 13 , 13:33

Manau, kad ne vienas forumo skaitytojas yra įsigijęs pigų kinišką refraktometrą ir jo kalibravimas gana aktuali tema, nes forume radau tik klausimų, o rasti atsakymai visai nenudžiugino. Kalibravimo aliejus (o gal alyva, nežinau kuris terminas teisingesnis) kainuoja nemažus pinigus, tai visai praverstų alternatyvus, pigesnis kalibravimo būdas. Atrodo, jog aš tokį būdą suradau, tai pasidalinsiu savo patirtimi.

Prieš kelias dienas atkeliavo refraktometras iš Honkongo. Pamatavau šviežiausio sukimo medų ir susinervinau - refraktometras rodo 22%. Pamatuoju prieš mėnesį suktą medų - tas pats. Pamatuoju pernykštį medų (jis kažkoks ypatingas, vis dar skystas, jokių požymių, kad kristalizuotųsi) - 19%

Matuojant medaus drėgnumą pagal svorio ir tūrio santykį, šiųmetinio medaus drėgnumas gavosi apie 19%. Akivaizdu, kad refraktometro parodymais negaliu pasitikėti. Bet kaip jį sukalibruoti? Visagalis google parodė daugybę galimų sprendimų, bet visi jie kainuoja pinigus. Paprasčiausias - reikia iš karto pirkti tokį refraktometrą, kuris yra komplektuojamas su kalibravimo aliejum ir etalonine prizme. Kadangi aš pirkau tik refraktometrą, tai tų papildomų "pribambasų" ir negavau. Žinoma, juos galima atskirai nusipirkti. Kad ir iš čia:

http://www.aliexpress.com/store/product ... 95147.html

Tačiau tai - papildomos išlaidos ir laukimo laikas. O man norėjosi greičiau ir, jei įmanoma, pigiau. Sprendimą jau iš karto buvau radęs, bet tuo kart neatkreipiau dėmesio. O jis yra parodytas štai čia (maždaug nuo 6-tos minutės):

https://www.youtube.com/watch?v=SI-tAnwGEus

Bet prireikė dar beveik dviejų valandų naršymo po internetą, kol galutinai supratau, jog puikų kalibravimo aliejų galima rasti tiesiog virtuvėje arba bet kuriame, didesniame, prekybos centre.
Pasirodo natūralaus, nefiltruoto, šaldo spaudimo alyvuogių aliejaus Brix koeficientas (mano turimam refraktometre tai vidurinė skalė 58-90 proc.) yra tarp 71 ir 72 proc.

Ką gi, lašinu, matuoju - 68! Spėjimas pasitvirtina: matavimo linija yra žemiau, negu turėtų būti. Kalibravimo varžtą atlaisvinu ir pasuku taip, kad rodytų 71. Kalibravimo varžtą užfiksuoju, pamatuoju pavasarinį medų - 19,2. Puiku! Refraktometras rodo panašius skaičius, kaip ir matuojant svorio/tūrio santykį.
Vartotojo avataras
cezis
Patyręs narys
Aviliai: Daugiaaukščiai 10R
Bičių šeimų skaičius: >6
Bitininkavimo stažas: 1

Re: Refraktometras

2014 Bir 13 , 13:59

Nėra patikimas variantas dėl to, kad jei aliejaus gamintojas kažką pakeis technologijoje, tai pats apie tai net nesužinosi ir nugrybausi į lankas.
Kita vertus esi atradęs tikrai patikimą kalibravimo būdą, bet jo kažkodėl nenori pripažinti - masės ir tūrio santykį. Tai tikrai patikimas būdas. yra terlionės, bet išsimatavęs vieną kartą drėgnumą svėrimo būdu, gali susikalibroti refraktometrą ir toliau jau žaisti jau su juo. Didžiausia problema kyla su tiksliu tūrio nustatymu. Bandžiau naudoti didelius švirkštus, chemines menzūrėles ir panašiai. Nieko gero. Galų gale darau taip - imu bet kokį patogų indą. Kuo didesnis tuo tiksliau. Na, bet pakanka ir puslitrinio stiklainio. Statau ant svarstyklių, nustatau nulį. Po to pripilu sklidiną vandens, kol jau bėga per kraštus, pasveriu, po to sausai iššluostęs pripilu tiek pat medaus ir taip pat pasveriu. Bandžiau įvertint paklaidas, tai mano sąlygomis galiu apsirikti 0,3-0,5%. Jei tą patį padarysi su kibiru, o ne su puslitriu medaus, paklaida bus labai maža. Štai tau ir AAA+ klasės kalibravimo prietaisas :)
Vartotojo avataras
gintaras4bar
Patyręs narys

2014 Bir 13 , 14:14

cezis rašė:Nėra patikimas variantas dėl to, kad jei aliejaus gamintojas kažką pakeis technologijoje, tai pats apie tai net nesužinosi ir nugrybausi į lankas.
Be jokios abejonės. Tikrai negali būti tikras, jog į tą aliejų kažko pigesnio neprimaišys. Bet aš ir neperku pigiausio alyvuogių aliejaus, tai tokia tikimybė lyg ir nėra didelė. Taip pat nemanau, kad refraktometrą reikės nuolat kalibruoti.
cezis rašė:Kita vertus esi atradęs tikrai patikimą kalibravimo būdą, bet jo kažkodėl nenori pripažinti - masės ir tūrio santykį. Tai tikrai patikimas būdas. yra terlionės...

Pripažįstu šį metodą ir net labai, bet... būtent dėl tos terlionės ir norėjau greitesnio, tegu ir ne tokio patikimo. Tai su refraktometru atliksiu pradinį patikrinimą, o jei kils įtarimas, jog jis meluoja, tada jau "pasiterliosiu" su masės ir tūrio santykiu :)
Vartotojo avataras
kice
Patyręs narys
Aviliai: dadanai, daugiaukščiai 10-rėmiai
Bičių šeimų skaičius: 30
Bitininkavimo stažas: 15
Bičių rasė: Carnica, buckfast

2014 Bir 13 , 16:32

Vienas protingas bitininkas Edmundas man pasufleravo, kad medaus dregnuma galima nustatyti jautriomis svarstyklemis, turint tikslu megintuveli. Berod Krisciunas tai raso 577psl. 1933 leidimo knygoj. Pabandem, patikrinom surefraktometru - nu nepirksiu to prietaiso tikrai :)
Katėms žiurkių nuomonė nerūpi..
plikas
Patyręs narys
Bičių šeimų skaičius: iki 20
Bitininkavimo stažas: 0

2014 Bir 13 , 17:01

Suprantama, skalbti galima ir rankomis... ;)
plikas ir žilas - abu nežino...kurį renkatės?
Vartotojo avataras
kice
Patyręs narys

2014 Bir 13 , 17:49

plikas rašė:Suprantama, skalbti galima ir rankomis... ;)
kad cia ne skalbimas, o milteliu supylimasi skalbianke. :lol:
Kelis simtus kg per metu ispilstau, o cia - ipilti 100ml..
Vartotojo avataras
Romas3
Patyręs narys
Bitininkavimo stažas: 25

2014 Bir 13 , 18:53

Kol nebuvo tų "gudrių" prietaisų, medaus brandumui matuoti, senoliai naudojo tokį būdą. Jei kątik išsuktą medų pakabintą pilnu valgomuoju šaukštu gali apsukti ir jis neišvarva - medus subrendęs. Tą metodą naudoju senai . Ir dar manęs nepavedė.
Psilas
Patyręs narys
Aviliai: daugiaauksciai
Bičių šeimų skaičius: 2
Bitininkavimo stažas: 2

2014 Bir 14 , 23:39

Ar durnam daiktui galit pasakyti kaip skaiciuoti pagal ta "turio ir svorio santyki"...
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai: Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius: 20
Bitininkavimo stažas: 40

2014 Bir 15 , 00:00

Aha... ir dar vienas čia toks durnas yra...
Ar galit pasakyti kam tas prietaisas išvis reikalingas. ;) Per 40 metų nei karto jo neprireikė, tai tikiuosi ir neprireiks...
Geriausias reflaktometras - pačios bitės kai medų užakiuoja. ;)
Jei būčiau medaus pirkėjęs, stambiu mastu, tai dar suprasčiau, bet čia patys bitininkai tokiais dalykais rūpinasi :think: turbut brendžiuko nebeturit :chuckle
Vis vien jūs to vandens kiekio be bičių pagalbos nesumažinsit, o bitės drėgmę gerai nustato ir be jūsų raflaktometrų. Nesirupinkit ne savo reikalais ir eikit miegot arba :beer:
Vartotojo avataras
gintaras4bar
Patyręs narys

2014 Bir 15 , 09:41

TRANAS rašė:Geriausias reflaktometras - pačios bitės kai medų užakiuoja.
Aukso vertės žodžiai :) Be jokios abejonės, tokiam bitininkui kaip aš, refraktometras - tik dar vienas žaisliukas. Bet tiek mano tiesioginis darbas, tiek hobis yra susiję su matavimo prietaisais, todėl ir refraktometrą įsigijau daugiau iš smalsumo, nei dėl praktinio poreikio.
Vartotojo avataras
gintaras4bar
Patyręs narys

2014 Bir 15 , 10:01

Psilas rašė:Ar durnam daiktui galit pasakyti kaip skaiciuoti pagal ta "turio ir svorio santyki"...
J. Krisčiūnas "Bitininkystė", 1961, 508 p.:
medaus drėgnumas.jpg
Jūs neturite teisės peržiūrėti failų, kurie yra prikabinti prie šio pranešimo.
Vartotojo avataras
kice
Patyręs narys

2014 Bir 15 , 10:21

Tiksliu svarstykliu reikia - sveri 100ml medaus, perkeli kableli po 4 skaiciais ir ziuri i lentele :)
Psilas
Patyręs narys
Aviliai: daugiaauksciai
Bičių šeimų skaičius: 2
Bitininkavimo stažas: 2

2014 Bir 15 , 15:57

Dekui.
Turiu 53m. leidima. Vakar ieskojau tokio skyriaus ir neradau, o siandien po jusu zinuciu dar paieskojau ir pasiseke...
Vartotojo avataras
Liuka
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai: dadanai
Bičių šeimų skaičius: 150
Bitininkavimo stažas: 32

2014 Bir 15 , 19:40

TRANAS rašė:Aha... ir dar vienas čia toks durnas yra...
Ar galit pasakyti kam tas prietaisas išvis reikalingas. ;) Per 40 metų nei karto jo neprireikė, tai tikiuosi ir neprireiks...
Geriausias reflaktometras - pačios bitės kai medų užakiuoja. ;)
Jei būčiau medaus pirkėjęs, stambiu mastu, tai dar suprasčiau, bet čia patys bitininkai tokiais dalykais rūpinasi :think: turbut brendžiuko nebeturit :chuckle
Vis vien jūs to vandens kiekio be bičių pagalbos nesumažinsit, o bitės drėgmę gerai nustato ir be jūsų raflaktometrų. Nesirupinkit ne savo reikalais ir eikit miegot arba :beer:
Nelabai ir aš suprantu kam jis reikalingas ir kaip naudot.Jei matuot aklelėse neišsuktą medų,tai vienoj akelėj bus per drėgnas kitoj geras,ale gi visų nepamatuosi.O jei jau išsuktą,tai ką daryt jei jis perdrėgnas,negi vėl bitėm sumaitint :) Jeigu matuosit tik ką išsuktą tai tikriausiai tiksliai parodys drėgmę,o jei medus pastovės parą,tai viršui bus tikrai daugiau drėgmės ,nei apačioj indo,nes tas nebrendyla lengvesnis.Geriausia išsuktą medų supilt į didelį indą ir iš apačios vis valgyt,pardavinėt,neskubant,tada tas viršui pradžius,aišku jei nelis kasdien kaip dabar :)
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS

2014 Bir 15 , 21:08

gintaras4bar rašė:
Aukso vertės žodžiai :) Be jokios abejonės, tokiam bitininkui kaip aš, refraktometras - tik dar vienas žaisliukas. Bet tiek mano tiesioginis darbas, tiek hobis yra susiję su matavimo prietaisais, todėl ir refraktometrą įsigijau daugiau iš smalsumo, nei dėl praktinio poreikio.
GINTARAI, GERIAU PABANDYK SUKURTI ŽAISLIUKĄ, KURIUO PAGALBA GALĖTŲ , UŽAKIUOTŲ PERŲ KORYJE, MATYTI ERKES.
TOKIA MINTIS KILO KARTĄ, KAI NAUJĄ KORĮ SU KA TIK UŽAKIUOTAIS PERAIS PAKĖLĘS PRIEŠ SULĘ, GALĖJAU PAMATYTI TEN ESANČIAS ILINDUSIAS DAUGINTIS ERKES. MAT KA TIK UŽAKIUOTAS PERAS DAR NETURI PIGMENTACIJOS, O ERKĖ TAMSIAI RUDA, TAI IR MATOS.
PABANŽIAU TRANINIUS PERŽIŪRĖTI IR PASTEBĖJAU, KAD VIENAME RĖMĘ TŲ ERKIŲ YRA APSČIAI, NET PO DVI-TRIS ANT PERO, O KITUOSE TIK KAS DEŠIMTAME DVIDEŠIMTAME.
TURĖDAMI TOKĮ APARAČIUKĄ- RENGENĄ, NEREIKĖTŲ NAIKINTI SVEIKŲ PERŲ.
ESU RAŠĘS, KAD ERKĖS, YPAČ NUO PAVASARIO, VYSTOSI BANGOMIS. PIRMI PERAI KURIE PAPUOLA ANT PIRMOS AR ANTROS ERKIŲ DAUGINIMOSI BANGOS, JEI BŪTŲ SUNAIKINTI, NET IR BITINIAI, TAI BŪTŲ LABAI EFEKTYVUS ERKIŲ NAIKINIMO VARIANTAS. vĖLIAU TOS BANGOS IŠNYKSTA, TAIP KAIP IR ANT VANDENS BANGOS IR ERKĖS ANT RUDENS PASISKIRSTO PO VISUS PERUS VIENODAI.
NA PASUK SMEGENINĘ, PAŽAISK, SUSIKURK TOKĮ ŽAISLIUKĄ, O MES ČIA SUSIRINKĘ VISI "KOMPENTETINGI" MAAAAKSLININKAI, TAVE PAKRITIKUOSIM. pABANDYSIM ĮRODYTI, KAD TAS TAVO ŽAISLAS NIEKAM TIKĘS, NES UŽSIENYJE TOKIO TAI NĖRA, TIK VAISTAI, VAISTA IR DAR KARTĄ VAISTAI... :devil:
Vartotojo avataras
AndriusMasa
Patyręs narys
Susisiekti:
Aviliai: 98 - T18 / 14 - Dadanų
Bičių šeimų skaičius: 110
Bičių rasė: Bakfasto b

2014 Bir 15 , 22:55

TRANAS rašė:
gintaras4bar rašė:
GINTARAI, GERIAU PABANDYK SUKURTI ŽAISLIUKĄ, KURIUO PAGALBA GALĖTŲ , UŽAKIUOTŲ PERŲ KORYJE, MATYTI ERKES.
TOKIA MINTIS KILO KARTĄ, KAI NAUJĄ KORĮ SU KA TIK UŽAKIUOTAIS PERAIS PAKĖLĘS PRIEŠ SULĘ, GALĖJAU PAMATYTI TEN ESANČIAS ILINDUSIAS DAUGINTIS ERKES. MAT KA TIK UŽAKIUOTAS PERAS DAR NETURI PIGMENTACIJOS, O ERKĖ TAMSIAI RUDA, TAI IR MATOS.
PABANŽIAU TRANINIUS PERŽIŪRĖTI IR PASTEBĖJAU, KAD VIENAME RĖMĘ TŲ ERKIŲ YRA APSČIAI, NET PO DVI-TRIS ANT PERO, O KITUOSE TIK KAS DEŠIMTAME DVIDEŠIMTAME.
TURĖDAMI TOKĮ APARAČIUKĄ- RENGENĄ, NEREIKĖTŲ NAIKINTI SVEIKŲ PERŲ.
ESU RAŠĘS, KAD ERKĖS, YPAČ NUO PAVASARIO, VYSTOSI BANGOMIS. PIRMI PERAI KURIE PAPUOLA ANT PIRMOS AR ANTROS ERKIŲ DAUGINIMOSI BANGOS, JEI BŪTŲ SUNAIKINTI, NET IR BITINIAI, TAI BŪTŲ LABAI EFEKTYVUS ERKIŲ NAIKINIMO VARIANTAS. vĖLIAU TOS BANGOS IŠNYKSTA, TAIP KAIP IR ANT VANDENS BANGOS IR ERKĖS ANT RUDENS PASISKIRSTO PO VISUS PERUS VIENODAI.
NA PASUK SMEGENINĘ, PAŽAISK, SUSIKURK TOKĮ ŽAISLIUKĄ, O MES ČIA SUSIRINKĘ VISI "KOMPENTETINGI" MAAAAKSLININKAI, TAVE PAKRITIKUOSIM. pABANDYSIM ĮRODYTI, KAD TAS TAVO ŽAISLAS NIEKAM TIKĘS, NES UŽSIENYJE TOKIO TAI NĖRA, TIK VAISTAI, VAISTA IR DAR KARTĄ VAISTAI... :devil:

PONAS TRANAI ŠITAS DAIGTAS VADINAS ECHOSKOPAS!!!! :) Jau išradinėti nereikia:) :lol: :devil: TIK PIRKTI
Bubilas Bitynas
www.bubilas.lt
Vartotojo avataras
AndriusMasa
Patyręs narys
Susisiekti:

2014 Bir 15 , 23:00

O dėl refraktrometro:

Geriau viena kartą pamatuot negu paskui, 10 kartų perdaryt.... Ba paskui bus kaip mano kolegai, pažįstamas vestuvėm medų davė, tai kai virtuvei padėjo ant stalo ir gavo saulutės užputojo visas ir pusė kibiro ant žemės išlipo.

Aš linkiu viesiems vieną kartą pamatuoti, ir būti tikram , kad jūsų medus neturi noro pabėgti iš puodynės:)

:ok:
Bubilas Bitynas
www.bubilas.lt
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS

2014 Bir 15 , 23:20

AndriusMasa rašė:[PONAS TRANAI ŠITAS DAIGTAS VADINAS ECHOSKOPAS!!!! :) Jau išradinėti nereikia:) :lol: :devil: TIK PIRKTI
Misteri Maasa, netinkančių daiktų neperku. ;)
Pirmiau pamislink kodėl jis čia netinka, po to siūlik ;) :beer:
Vartotojo avataras
AndriusMasa
Patyręs narys
Susisiekti:

2014 Bir 15 , 23:24

Nu Nu pons Tranai, echoskopas skirtas minkštus audinius matyti. , kadangi erkės kiautas kietas turėtų matytis dėmės. ;)

Nu man jau azartas pagavo, nusinešiu prie progos pas mama į ligonine, numalšinti smalsumui.:) gal ir klystu:)

:lol:
Bubilas Bitynas
www.bubilas.lt
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS

2014 Bir 15 , 23:55

AndriusMasa rašė:Nu Nu pons Tranai, echoskopas skirtas minkštus audinius matyti. , kadangi erkės kiautas kietas turėtų matytis dėmės. ;)

Nu man jau azartas pagavo, nusinešiu prie progos pas mama į ligonine, numalšinti smalsumui.:) gal ir klystu:)

:lol:
Va, va todėl ir netinka, kad ligoninėn nešt reikia, o ir dar gero kontakto reikia, tai perų uždengimas nusibrauks. Pabandyk ekoskopą atsityst į bityną, išbandyk, o tada ir pasiderėsim.
Aš čia tik iš smalsumo fantazuoju, norėdamas Gintarui prasmingą pažaidimą suorganizuot. Šiaip aš dėl svęs tas erkių problemas senai išsprendęs, nei man jų matyt, nei skaičiuot reika.

Grįžti į

REKLAMOS PLOTAS